Pewnie obiło się Wam o uszy pojęcie EWD (skrót od „edukacyjna wartość dodana”). Być może zaczęliście też się zastanawiać: „co to takiego i z czym to się je”? Postaramy się to w przystępny sposób wyjaśnić, bowiem wskaźnik ten, jak żaden inny, obiektywnie ukazuje wartość szkoły.
Wybierając szkołę, często zadajecie sobie pytanie: czy tam jest „wysoki (ewentualnie niski) poziom”? Ale co to znaczy? O poziomie decydują tzw. „dobrzy uczniowie” czy tzw. „dobrzy nauczyciele”? EWD pozwala obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie: dobra szkoła to taka, w której następuje przyrost (wartość dodana) wiedzy i umiejętności, a nie ich regres. Szkoła, do której trafiają wyłącznie tzw. „dobrzy uczniowie”, ale „cofają się”, może być wysoko w rankingach, ale EWD ją zdemaskuje! I odwrotnie: tzw. „słabsi uczniowie”, jeśli w tej szkole się rozwiną, wpłyną dodatnio na wskaźnik EWD. Badanie EWD polega bowiem na porównaniu „poziomu na wejściu” (w naszym przypadku wyników egzaminu gimnazjalnego) i „poziomu na wyjściu” (egzamin maturalny). Przyrost wiedzy i umiejętności skutkuje dodatnim wskaźnikiem EWD, regres – ujemnym. To chyba sprawiedliwe i obiektywne?
Wyniki EWD szkół umieszczane są na osi współrzędnych. Oś pozioma (x) oznacza wyniki uczniów w stosunku do średniej (centrum układu) na egzaminie maturalnym. Oś pionowa (y) to przyrost w stosunku do średniego przyrostu odnotowanego na maturze. A zatem, szkoły, które znajdą się:
- w prawej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły sukcesu (wyniki matur powyżej średniej i odnotowany wysoki przyrost wiedzy i umiejętności);
- w lewej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wspierające (wyniki matur poniżej średniej, ale nastąpił przyrost wiedzy i umiejętności);
- w lewej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wymagające pomocy (wyniki matur poniżej średniej i spadek wiedzy i umiejętności);
- w prawej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły niewykorzystanych możliwości (wyniki powyżej średniej, ale regres wiedzy i umiejętności).
EWD pokazuje zatem, czy w danej szkole rozwiniesz swoją wiedzę, zainteresowania i umiejętności, czy nie. Czy szkoła będzie Ci w tym pomagać, czy przeszkadzać.
Wskaźnik EWD obala mity i pokazuje rzeczywisty wpływ szkoły na rozwój wiedzy i umiejętności uczniów. Sami zresztą to sprawdźcie na stronie: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/porownywarka-szkol/, na której można porównać wskaźniki EWD dowolnie wybranych szkół z naszego miasta, powiatu lub regionu.
Warto to wszystko przemyśleć i dokonać mądrego wyboru!
ms