I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie

EWD a wybór szkoły

Pewnie obiło się Wam o uszy pojęcie EWD (skrót od „edukacyjna wartość dodana”). Być może zaczęliście też się zastanawiać: „co to takiego i z czym to się je”? Postaramy się to w przystępny sposób wyjaśnić, bowiem wskaźnik ten, jak żaden inny, obiektywnie ukazuje wartość szkoły.

Wybierając szkołę, często zadajecie sobie pytanie: czy tam jest „wysoki (ewentualnie niski) poziom”? Ale co to znaczy? O poziomie decydują tzw. „dobrzy uczniowie” czy tzw. „dobrzy nauczyciele”? EWD pozwala obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie: dobra szkoła to taka, w której następuje przyrost (wartość dodana) wiedzy i umiejętności, a nie ich regres. Szkoła, do której trafiają wyłącznie tzw. „dobrzy uczniowie”, ale „cofają się”, może być wysoko w rankingach, ale EWD ją zdemaskuje! I odwrotnie: tzw. „słabsi uczniowie”, jeśli w tej szkole się rozwiną, wpłyną dodatnio na wskaźnik EWD. Badanie EWD  polega bowiem na porównaniu „poziomu na wejściu” (w naszym przypadku wyników egzaminu gimnazjalnego) i „poziomu na wyjściu” (egzamin maturalny). Przyrost wiedzy i umiejętności skutkuje dodatnim wskaźnikiem EWD, regres – ujemnym. To chyba sprawiedliwe i obiektywne?

Wyniki EWD szkół umieszczane są na osi współrzędnych. Oś pozioma (x) oznacza wyniki uczniów w stosunku do średniej (centrum układu) na egzaminie maturalnym. Oś pionowa (y) to przyrost w stosunku do średniego przyrostu odnotowanego na maturze. A zatem, szkoły, które znajdą się:

  • w prawej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły sukcesu (wyniki matur powyżej średniej i odnotowany wysoki przyrost wiedzy i umiejętności);
  • w lewej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wspierające (wyniki matur poniżej średniej, ale nastąpił przyrost wiedzy i umiejętności);
  • w lewej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wymagające pomocy (wyniki matur poniżej średniej i spadek wiedzy i umiejętności);
  • w prawej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły niewykorzystanych możliwości (wyniki powyżej średniej, ale regres wiedzy i umiejętności).

EWD pokazuje zatem, czy w danej szkole rozwiniesz swoją wiedzę, zainteresowania i umiejętności, czy nie. Czy szkoła będzie Ci w tym pomagać, czy przeszkadzać.

Wskaźnik EWD obala mity i pokazuje rzeczywisty wpływ szkoły na rozwój wiedzy i umiejętności uczniów. Sami zresztą to sprawdźcie na stronie: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/porownywarka-szkol/, na której można porównać wskaźniki EWD dowolnie wybranych szkół z naszego miasta, powiatu lub regionu.

Warto to wszystko przemyśleć i dokonać mądrego wyboru!

ms

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status