I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie

Monthly Archive: listopad 2019

Projekt klasy I mia „Szukamy ku pamięci”

str

Za nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Klasa 1 mia z wychowawcą Panem Mariuszem Długoszewskim postanowiła uczcić to najważniejsze dla Polaków święto i rozpoczęła projekt „Szukamy ku pamięci”. W ramach projektu pragniemy stworzyć przewodnik-plan w którym znajdą się informacje o miejscu spoczynku naszych nauczycieli i uczniów, gimnazjum (później liceum). W przewodniku znajdzie się mapka z zaznaczonym grobem lub informacja, gdzie można taki grób znaleźć, jego zdjęcie, nota biograficzna, co dana osoba miała wspólnego z naszą szkołą. Przewodnik będzie dostępny w Internecie i w szkolnej bibliotece. Przez 4 lata będziemy uzupełniać wpisy. Na początku udaliśmy się na teren cmentarza parafialnego przy ulicy Płońskiej. Znaleźliśmy kilkanaście grobów, a 7 z nich to groby osób które walczyły bezpośrednio za wolność naszej ojczyzny.

  1. Czesław Słoński, nauczyciel geografii, jako ochotnik wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, wraz z dwiema najstarszymi klasami uczniów.
  2. Adam Grabowski, nauczyciel j. angielskiego, uczestnik wojny z 1920r. służył w I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na Mokotowie.
  3. Julia Kratowska, nauczycielka j. obcych, senator z 1935r., przed I wojną światową prowadziła działalność oświatową za co została aresztowana i zesłana w głąb Rosji, w 1920r. pracowała w szpitalu wojskowym.
  4. Helena Karaszewska, nauczycielka historii, należała do AK, prowadziła tajne nauczanie.
  5. Witold Dulski, nauczyciel łaciny, żołnierz, uczestnik dwóch wojen światowych oraz wojny z 1920r.
  6. Ryszard Ostoja Chrostowski – uczeń, żołnierz w 1939r. i powstaniec warszawski w którym poległ, na cmentarzu znajduje się epitafium symboliczne.
  7. Tadeusz Bielecki – uczeń, powstaniec warszawski w którym zginął, epitafium symboliczne.

Zapaliliśmy również znicze w miejscach, gdzie upamiętnieni zostali nasi nauczyciele i uczniowie, Ci którzy nie mają grobów. Artur Kobyłecki, nauczyciel biologii, zginął w obozie koncentracyjnym Gusen, Egon Zawacki, nauczyciel j. niemieckiego, zginął w obozie koncentracyjnym Oświęcim (tablica na murach ZNP przy ulicy Orylskiej), Mieczysław Kurzypiński i Modest Lipowski, zginęli w 1920r. w bitwie pod Oranami (pomnik na placu Kościuszki). W poszukiwaniach bardzo pomocne okazały się opracowania Pana Edwarda Lewandowskiego. Serdeczne podziękowania dla Pani Izabeli Nadratowskiej, za inspirację i znicze z logo Krasiniaka.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status