Projekt klasy I mia „Szukamy ku pamięci”
Za nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Klasa 1 mia z wychowawcą Panem Mariuszem Długoszewskim postanowiła uczcić to najważniejsze dla Polaków święto i rozpoczęła projekt „Szukamy ku pamięci”. W ramach projektu pragniemy stworzyć przewodnik-plan w którym znajdą się informacje o miejscu spoczynku naszych nauczycieli i uczniów, gimnazjum (później liceum). W przewodniku znajdzie się mapka z zaznaczonym grobem lub informacja, gdzie można taki grób znaleźć, jego zdjęcie, nota biograficzna, co dana osoba miała wspólnego z naszą szkołą. Przewodnik będzie dostępny w Internecie i w szkolnej bibliotece. Przez 4 lata będziemy uzupełniać wpisy. Na początku udaliśmy się na teren cmentarza parafialnego przy ulicy Płońskiej. Znaleźliśmy kilkanaście grobów, a 7 z nich to groby osób które walczyły bezpośrednio za wolność naszej ojczyzny.
- Czesław Słoński, nauczyciel geografii, jako ochotnik wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, wraz z dwiema najstarszymi klasami uczniów.
- Adam Grabowski, nauczyciel j. angielskiego, uczestnik wojny z 1920r. służył w I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na Mokotowie.
- Julia Kratowska, nauczycielka j. obcych, senator z 1935r., przed I wojną światową prowadziła działalność oświatową za co została aresztowana i zesłana w głąb Rosji, w 1920r. pracowała w szpitalu wojskowym.
- Helena Karaszewska, nauczycielka historii, należała do AK, prowadziła tajne nauczanie.
- Witold Dulski, nauczyciel łaciny, żołnierz, uczestnik dwóch wojen światowych oraz wojny z 1920r.
- Ryszard Ostoja Chrostowski – uczeń, żołnierz w 1939r. i powstaniec warszawski w którym poległ, na cmentarzu znajduje się epitafium symboliczne.
- Tadeusz Bielecki – uczeń, powstaniec warszawski w którym zginął, epitafium symboliczne.
Zapaliliśmy również znicze w miejscach, gdzie upamiętnieni zostali nasi nauczyciele i uczniowie, Ci którzy nie mają grobów. Artur Kobyłecki, nauczyciel biologii, zginął w obozie koncentracyjnym Gusen, Egon Zawacki, nauczyciel j. niemieckiego, zginął w obozie koncentracyjnym Oświęcim (tablica na murach ZNP przy ulicy Orylskiej), Mieczysław Kurzypiński i Modest Lipowski, zginęli w 1920r. w bitwie pod Oranami (pomnik na placu Kościuszki). W poszukiwaniach bardzo pomocne okazały się opracowania Pana Edwarda Lewandowskiego. Serdeczne podziękowania dla Pani Izabeli Nadratowskiej, za inspirację i znicze z logo Krasiniaka.