Wymiana polsko – niemiecka odbyła się pomiędzy młodzieżą uczącą się w I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie a Alexander – von – Humboldt – Schule Europa Schule (Zespół Szkół w skład wchodzą Gymasium, Realschule i Hauptschule i którego chodzi ok. 1000 uczniów z 42 narodowości) z Viernheim. 23 – osobowa grupa uczniów z Krasiniaka wraz z opiekunami anglistką Izabelą Nadratowską i germanistką Haliną Borkowską spędziła tydzień (28.05–05.06.2016) w leżącym 1200 km od Ciechanowa miasteczku Viernheim (Hesja) a następnie po tygodniu przerwy do Ciechanowa przybyli goście z Niemiec.
Przedstawiciele Polski i Niemiec nawiązali ze sobą pierwsze kontakty w 2012r. podczas obchodów 20-lecia współpracy miast partnerskich: Ciechanowa i Haldensleben. Następnie zespół muzyczny Krach Band z ciechanowskiego ogólniaka brał udział w organizowanym w Viernheim przeglądzie zespołów muzycznych. I to właśnie wtedy opiekująca się zespołem germanistka Pani Halina Borkowska wraz z niemieckim nauczycielem Michaelem Quirmbachem rozpoczęli planowanie współpracy.
Po blisko trzech latach udało się zorganizować to przedsięwzięcie. Podczas pobytu w Niemczech polscy uczniowie mieszkali u niemieckich rodzin, gdzie mogli szkolić swoje umiejętności językowe oraz poznać kulturę i obyczaje niemieckie. Brali udział w lekcjach w niemieckiej szkole, realizowali projekt ekologiczny i zwiedzali miasta: Heidelberg, Weinheim, Frankfurt nad Menem, Mannheim. Opiekę nad młodzieżą ze strony niemieckiej sprawowały nauczycielki: Sonja Knopf i Tamara Geiβer. W Polsce młodzież z Niemiec uczestniczyła w lekcjach z języka polskiego przygotowanych przez polonistkę Izabelę Szymańską i klasę I HP wraz z wychowawczynią Ewą Kuczyńską w ramach programu #2gether4more z okazji 25-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczniowie zwiedzając: Opinogórę, Warszawę, Sierpc i Toruń realizowali projekt poświęcony patronowi szkoły.
Wymiana to bardzo intensywne dwa tygodnie życia dla młodzieży, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że takie przedsięwzięcia są potrzebne, jest to możliwość szkolenia umiejętności językowych i kulturoznawczych. Ogromne podziękowania należą się całej Dyrekcji, Radzie Pedagogicznej I LO oraz Radzie Rodziców za zaangażowanie i wsparcie. Fotorelacja i film z wymiany polsko – niemieckiej.
Informujemy, że szkolna komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna przyjmuje kopie świadectw ukończenia gimnazjum i kopie zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego w następujących terminach:
W przededniu XIV Zjazdu Wychowanków Liceum i Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z Jerzym Hieronimem Olszewskim. Człowiek legenda, urodził się w 1919 roku, rówieśnik Kolumbów (mógłby przyjaźnić się z Baczyńskim, Gajcym, Różewiczem, Miłosz byłby dla niego niewiele starszym kolegą), maturę zdał w Krasiniaku w roku 1938. Jego prywatna młodzieńcza historia splotła się z pogrzebem marszałka Piłsudskiego…
Nie mamy informacji o starszym absolwencie, więc Jemu przyznajemy miano naszego nestora. W rozmowie Pan Jerzy powraca do lat szkolnych – do przedwojennego Krasiniaka. Wsłuchajmy się w żywą historię.
W roku szkolnym 2015/2016 Paweł Michalski, uczeń klasy I HP, został stypendystą ,,Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych”, w ramach którego realizował projekt dotyczący wzajemnego wpływu języka angielskiego na polszczyznę. Efektem tej pracy jest prezentacja pt. ,,Polish your English„. Paweł przedstawił w niej korzyści i zagrożenia płynące z używania anglicyzmów, porównał zwyczaje językowe użytkowników języka angielskiego i polszczyzny oraz wyjaśnił, na czym polegają najczęściej popełniane błędy językowe wśród Polaków i osób posługujących się angielszczyzną.
W dniach 17 – 18 czerwca w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Urszuli Rzeczkowskiej. Pochodząca z Sońska Urszula Rzeczkowska była kompozytorką takich przebojów jak: „Orkiestry dęte”, „Cała sala śpiewa z nami”, „Na deptaku w Ciechocinku”, a śpiewali je m. in. Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Danuta Rinn. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Joanna Rawik i Jerzy Połomski oraz Poseł na Sejm RP – Robert Kołakowski. I nagrodę w kategorii szkoły średnie otrzymała Kinga Kisiel (I bmb), wyróżnienie – Małgosia Zalewska (II hp). Innych nagród w tej kategorii nie przyznano. GRATULUJEMY!!!
Długie przygotowania, oczekiwanie, wreszcie – realizacja! Dobra tradycja rajdów rowerowych w Krasiniaku ma już swoje pięciolecie, a to przecież nie koniec!
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.