I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie

VI Międzynarodowa Konferencja Młodzieży European Youth Conference – EYC2018

j4

Dwoje uczniów I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie: Goryszewska Julia oraz Krzemiński Mateusz, pod opieką nauczyciela Jarosława Piech, wzięli udział w VI Międzynarodowej Konferencji Młodzieży European Youth Conference – EYC2018.
Konferencja została zorganizowana przy współpracy Alexander von Humboldt School, Goethe Gymnasium i Schuldorf Bergstraße w ośrodku Kreisjungendheim w Ernsthofen w dniach: 23 – 27 kwiecień 2018. Brała w niej udział zaproszona młodzież z Hiszpanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Polski, którą reprezentowała młodzież z Krasiniaka.
Hasłem przewodnim konferencji było „Europa w ruchu – Demokracja w ruchu?”. W ciągu 5 dni młodzież uczestniczyła w kilku seminariach i debatach oraz innych typach zajęć pod kierunkiem trenerek ze Szwajcarii: Sabine Jenni i Rebecca Welge. Młodzież wykonywała również zadania w celu przełamywania stereotypów narodowych i uprzedzeń. Dyskutowali o tradycjach demokratycznych w różnych krajach oraz o wartościach, które stoją u podstaw Unii Europejskiej. Wyniki pracy młodzieży zostały publicznie przedstawione na zwołanej konferencji prasowej oraz udostępnione na blogu pod adresem https://eyc2018.weebly.com.
Pierwszego dnia nasz polski zespół spędził dodatkowo czas we Frankfurcie nad Menem, a trzeciego dnia Konferencji cała młodzież wraz z opiekunami zwiedziła Heidelberg, miasto o bogatej historii i pięknie zachowanej architekturze.
Uczniowie Krasiniaka stali się swoistymi ambasadorami Konferencji i wrócili pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia i nowo zawarte międzynarodowe przyjaźnie.